Choroby penisa – przyczyny, objawy, leczenie

[Głosów:4    Średnia:3.3/5]

Dla wielu mężczyzn choroby penisa są wstydliwą rzeczą o której rzadko mówią i nie chodzą z nimi do lekarza. Większość z chorób penisa są na tyle poważne, że powinniśmy udać się do urologa. Nieleczone choroby penisa mogą doprowadzić do bezpłodności

Choroby penisa

1.Grzybica Penisa

 • Przyczyny

Grzybica jest najczęściej występującą chorobą u mężczyzn, którzy w większości przypadku są nieświadomi o jej istnieniu. Chorobę wywołują drożdżaki z rodzaju Candidia.

Przyczyną zarażenia penisa grzybicą mogą być: antybiotykoterapia, stosunek z zarażoną osobą, brak higieny miejsc intymnych, środki plemnikobójcze, lateks, osłabienie odporności, cukrzycy.

 • Objawy

Większość przypadków grzybicy penisa występuje bezobjawowo, natomiast jeśli występują to: swędzenie i pieczenie miejsc intymnych, sucha i popękana skóra wokół żołędzia, zaczerwienienie, pieczenie przy oddawaniu moczu.

 • Powikłania

Nieleczona Grzybica czasami prowadzi do powstania stulejki lub wtórnego zakażenia gruczołu krokowego, bezpłodności.

 • Leczenie

Najlepszym sposobem na wyleczenie grzybicy to leczenie farmakologiczne (doustne antybiotyki), maści przeciwgrzybiczne, lub bardziej naturalny sposób aplikowanie olejku z drzewa herbacianego.

2.Rak Prącia

 • Przyczyny

Jedna z najgroźniejszych chorób penisa sprzyjają jej: urazy prącia, palenie papierosów, zapalenie żołędzia, zaniedbanie higieny miejsc intymnych, stulejka, wirus HPV, promieniowanie ultrafioletowe.

 • Objawy

Charakterystycznym objawem są zmiany występujące w okolicach napletka(brodawki, owrzodzenia), powiększenie pachwinowych węzłów.

 • Leczenie

Po określeniu złośliwości raka (biopsja) pacjent może zdecydować o leczeniu:
Chirurgiczne – Laseroterapia, obrzezanie, glansektomia, krioterapia, ekstremum – penektomia(częściowa lub całkowita amputacja prącia)
Radioterapia, Chemioterapia
Nie leczeni pacjenci zwykle umierają w ciągu 2 lat

3.Zaburzenia Erekcji

 • Przyczyny

Najbardziej wstydliwa z chorób penisa „impotencja” sprzyja jej: Niedrożny układ krwionośny, zaburzenia hormonalne, uszkodzenie nerwów erekcyjnych, podłoże psychiczne, brak higieny.

 • Objawy

Brak zdolności do osiągnięcia i utrzymania wzwodu w stopniu odpowiednim do odbycia stosunku. Najczęściej występuje po 40 roku życia.

 • Leczenie

Niestety, ale duża większość nie leczy tej choroby ze względu na wstydliwość. Leczenie zależne jest od tego jaki typ zaburzeń erekcji mamy np. Psychiczne leczy się psychoterapią zaś w przypadku zaburzeń hormonalnych zaleca się stosowanie leków doustnie.

4.Zapalenie Napletka

 • Przyczyny

Jedna z najczęściej diagnozowanych chorób penisa czyli zapalenie napletka. Jedną z głównych przyczyn powstania zapalenia jest brak obrzezania.  Wszystkiemu winna jest substancja gromadząca się pod napletkiem. Jeśli nie jest regularnie usuwana wówczas powstaje stan zapalny.

 • Objawy

Objawy występujące przy zapaleniu penisa to najczęściej: zaczerwienienie, ściśnięcie napletka, plamki i pęcherzyki na prąciu, trudności z oddawaniem moczu, wydzielina z cewki moczowej,

 • Leczenie

Po zauważeniu objaw należy zasięgnąć porady urologa, który pouczy was o odpowiedniej higienie miejsc intymnych. Często zaleca się stosowania maści z antybiotykiem, oraz moczenie prącia w specjalnych roztworach. Po upływie maksymalnie 2 tygodniach od zastosowania leczenia wszystkie objawy powinny ustąpić.

5.Skrzywienie Penisa

skrzywienie penisa leczenie

 • Przyczyny

Najczęściej występująca przyczyna skrzywienia penisa jest choroba Peyroniego, druga z przyczyn to możliwość złamania prącia (gdy dojdzie do przerwania ciągłości błony białowej penisa) – ból, obrzęk i krwiak. Ostatnią z przyczyn może być stulejka.

 • Leczenie Skrzywienie Penisa

Farmakologiczne – zastosowanie najczęściej w przypadku choroby Peyroniego. Pacjent zażywa kolchicyny, para-aminobenzoesanu potas lub witaminę E
Operacja – stosuje się metodę Nesbita.Przed operacją do ciał jamistych podaje się sól fizjologiczną, by wywołać wzwód. Następnie zwęża się te części członka, gdzie nie ma zmian bliznowatych. Niestety w wyniku stosowania tej metody prącie może ulec nieznacznemu skróceniu.

Leczenie nie jest konieczne w przypadku krzywizny, która nie wpływa na życie seksualne.

clotrimazolum bez recepty

Clotrimazolum krem bez recepty

Każdy z nas może mieć problem z miejscami intymnymi typu – swędzenie pochwy, świąd pochwy, swędzenie warg sromowych czy u mężczyzn grzybica […]

Dodaj komentarz